Galleria foto

Na kontakto

RADIO MARIA Studio Tirane: 

(+355) 4 2 346 346

Admin & Fax:
(+355) 22 255 912

LAJME

 • Gëzuar Kërshëndellat dhe Vitin e Ri 2015

  Frohe Weihnachten · Buon Natale · Merry Christmas · Feliz Navidad · Joyeux Noël

   “Të gjitha skajet e botës e panë shëlbimin e Hyjit tonë.” (Ps 98)

  ...Faleminderit për bashkëpunimin tuaj në ndërtimin e Mbretërisë së Hyjit!

  ...und herzlichen Dank für Eure Arbeit im Reich Gottes!

  ...e grazie di cuore del Vostro impegno per il Regno di Dio!

  ...and thank you for your all your efforts in the Kingdom of God! 

  Ta festojmë së bashku Kërshëndellat, ditëlindjen e Zotit tonë Jezu Krishtit. Kërshëndellat lë të jenë ditë  gëzimi dhe lumturie, ditë paqeje dhe dashurie. Të lejojmë që dashuria të ndodh në zemrat tona, që dashuria të lind çdo ditë rishtas, sepse Krishti bëhet i dukshëm në secilën dashuri mes njerëzve.

                                                             Ju uron, STAFI i Radio Marisë

 • Të dashur miq të Radio Marisë,
  po i afrohemi festës së lindjes së Zotit tonë Jezu Krishtit, Festa e Kërshëndellave.
  Shumë njerëz përmes bamirësisë, në këtë kohë dëshirojnë të bëjnë një të mirë në emër të besimit dhe të mirës së gjithmbarshme. Duke llogaritur të ardhurat tona na mungon një shumë e konsiderueshme për të përfunduar këtë vit pa borxhe dhe për të filluar vitin e ri pa brenga. Menduam që së bashku me ju ta organizojmë Mariatonën, pajtor i të cilës është Shën Jozefi. Mariatona fillon:Të premten nga ora 19.00 - 22.00
  Të shtunën nga ora 9.00 - 22.00
  Të dielën nga ora 14.00 - 22.00 drejtpërdrejt në Radio Mari
  Ju ftojmë të gjithë ju miq dhe bamirës të Radio Marisë që të merrni pjesë me kontributin e tuaj, në mënyrë të veçantë ju burrave që na familje luani rolin e Shën Jozefit.
  T'i ndërtojmë Jezusit Betlehemin në zemrat e vëllezërve dhe të motrave tona që në Valët e Radio Marisë në vazhdimësi ta gjejnë ngushëllimin dhe mbështetjen.
  Nëse dëshiron dhe ke mundësi na dërgo një kontribut për të cilin të jemi shumë mirënjohës.
  Beje në këto ditë të Mariatonës, me atë dashuri me të cilën Jozefi përpiqej që t'i shërbente Jezusit në Shpellën e Betlehemit! Dëgjoje Radio Marinë këtyre ditëve e në vazhdimësi dhe tregoj edhe dikujt tjetër ta bëj të njëjtën gjë edhe përmes adresës:
  http://www.radioamria.al
  Të ftojmë që edhe ti të bëhesh mbështetës e shpalljes së Fjalës së Zotit.
  Siç e di, RADIO MARIA ekziston vetëm fal bujarisë së dëgjuesve të saji.
  Të lutëm, na ndihmo që fjala e Zotit, Lajmi i gëzueshëm të shpallet në mbarë botën!
  Ju falënderoj nga zemra!
  Ju mund te ndihmoni në këto mënyra:

  NË SHQIPËRI 

  PRO CREDIT BANK
  LLOGARIA NË EURO: 600388970102
  KODI SWIFT: FEFAALFR
  IBAN: AL 45209516090000600388970102
  LLOGARIA NË LEKË: 600388970001

  INTESA SAN PAOLO BANK
  LLOGARIA NË EURO:1043631803
  KODI SWIFT: USALALTR
  IBAN: AL 25208110080000001043631803
  LLOGARIA NË LEKË:1043631801 

  UNION BANK
  LLOGARIA LEK: 112360429020117


  RAIFFEISEN BANK
  LLOGARIA LEK: 0000584625
  LLOGARIA EURO: 0001584625
  IBAN: AL27202110130000000001584625
   
  BANKA KOMBËTARE TREGTARE BKT
  LLOGARIA LEK: 402633875

  BANKA CREDINS
  LLOGARIA LEK: 00000424721

  NBG BANK
  LLOGARIA LEK: 31371010000013

  NË ITALI

  AMICI DI RADIO MARIA ALBANIA 
  ADRESA: VIA MAZZINI, 12 
  21020 CASCIAGO  (VA)

  BANCA PROSSIMA 
  PIAZZA PAOLO FERRARI 10 
  20121 MILANO 

  NR I LLOGARISE : 1000/00131525 
  IBAN: IT63 M033 5901 6001 0000 0131 525 
  BIC:  BCITITMX 

  NË ZVICËR

  VEREIN FREUNDE VOM ALBANISCHEN RADIO MARIA 
  BLATTENHEIMATSTR. 4
  9050 APPENZELL  CH

  APPENZELLER KANTONALBANK
  LLOGARIA NË CHF 90-125-8
  IBAN: CH8600763000115724145

  Mund të na kontaktoni në:
  Rr. Papa Gjon Pali II, Nr. 4, Fushë Kërçik, Babrru, Paskuqan, Tiranë, ShqipëriTel.:+355 4 2 346 346
  Sheshi Papa Gjon Pali II, Shkodër, Shqipëri Tel.:+355 22 24 08 52
  Sheshi Besëlidhja, Lezhë, Shqipëri Tel.:+355 215 24 97
  E-mail: info.alb@radiomaria.org director.alb@radiomaria.org 
  Facebook: Radio Maria Albania

   

 • Të dashur miq, GJATË MUAJ TETOR jam ne Italinë veriore për të promovuar Radio Marinë Shqiptare. Kam nevojë për bashkëpunimin tuaj.

  KENI MUNËSI TË GJITHË TË KENI DAB DIGITAL RADIO (Kushton 30Euro)

  TELEFONONI NË MUMRAT: 034260200560 ose 03494992008

  Mesha në Varese: E diel 5. 10. 2014 Ora 12

  Mesha në LEGNANO : E Diel 5.10.2014 Ora 15.30 fam. Santissimo Salvatore

  Nëse na dërgoni, një adresë të plot të një të afërmi ose të njohuri që keni në Itali brenda këtij muaj të Zojës Rruzare, pra nëse me dërgoni

  Emrin:

  Emrin e babës (nëse gruaja është e martuar emrin e burrit):

  Mbiemrin:

  Adresën e saktë të shtëpisë: 

  Rruga dhe numri:

  Qyteti dhe numri i postës:

  Emailin - (nëse e dini):

  Dhe numrin e telefonit:

  Atë ditë ju premtoj se do ta lus Rruzaren sipas njetit tuaj me dëgjuesit e Radio Marisë.

  Sa adresa me dërgoni aq rruzare do të lusim për ju!

  Këto të dhëna në Shqipëri mund t'i dërgoni në numrat e mesazheve të Radio Marisë:

  Në Shkodër: 0693333302

  Në Tiranë: 0693333301

  Adresa ime e Emailit është : plazraj@gmail.com

  Gjatë kësaj kohe do qëndroj në Legnano, më vonë do ju jap adresën dhe numrin e telefonit në të cilin do mund të më kontaktoni në Itali gjatë ditës.

  Ju lutem nëse doni shpërndajeni ketë mesazh. Paçi bekimin e Zotit dhe ndërmjetësimin e Zojës Rruzare!

  Te fala 

  Don Prekë Lazraj, drejtor i Radio Marisë

 • Të dashur miq, 
  nga data 3 deri me 30 tetor do jem ne Italinë veriore për të promovuar Radio Marinë Shqiptare. Kam nevojë për bashkëpunimin tuaj.

  Nëse më dërgoni, një adresë të plot të një të afërmi ose të njohuri që keni në Itali brenda këtij muaj të Zojës Rruzare, pra nëse me dërgoni:

  Emrin:

  Emrin e babës (nëse gruaja është e martuar emrin e burrit):

  Mbiemrin:

  Adresën e saktë të shtëpisë: 

  Rruga dhe numri:

  Qyteti dhe numri i postës:

  Emailin - (nëse e dini):

  Dhe numrin e telefonit:

  Atë ditë ju premtoj se do ta lus Rruzaren sipas njetit tuaj me dëgjuesit e Radio Marisë.

  Sa adresa me dërgoni aq rruzare do të lusim për ju!

  Këto të dhëna në Shqipëri mund t'i dërgoni në numrat e mesazheve të Radio Marisë:

  Në Shkodër: 0693333302

  Në Tiranë: 0693333301

  Adresa ime e Emailit është: plazraj@gmail.com

  Gjatë kësaj kohe do qëndroj në Legnano, më vonë do ju jap adresën dhe numrin e telefonit në të cilin do mund të më kontaktoni në Itali gjatë ditës.

  Ju lutem nëse doni shpërndajeni ketë mesazh. Paçi bekimin e Zotit dhe ndërmjetësimin e Zojës Rruzare!

  Te fala 

  Don Prekë Lazraj

  Drejtori i Radio Marisë

 • 14 maggio 2014 alle ore 19.53

   

   

  Biseda e hapur e Françeskut papë me seminaristët e meshtarët

  Bergoglio takon Kolegjet Papnore të Romës dhe në një bisedëme ta, tregon rreziqet e Kishës së sotme dhe asaj të nesërme: nga akademizmi, tek muhabetet  e grave, deri tek Maria që nga nënë, bëhet “vjehërr”. 

  Sëmundja e akademizmit

  “Ipeshkvinjtë – ka nënvizuar Papa, duke iu përgjigjur një pyetje drejtpërdrejt mbi formimin akademik – ju dërgojnë këtu që të diplomoheni, por edhe që të ktheheni në dioqezë, ku ju duhet të punoni në meshtari, si meshtarë”.

  Sipas Papës, në një kuptim të tillë, janë katër “shtylla” mbi të cilat bazohet formimi meshtarak: formimi shpirtëror, akademik, i bashkësisë dhe ai apostolik.  Këtu në Romë kultivohet shumë “formimi intelektual”, por nuk është e nevojshme të lihen pas dore tre shtyllat e tjera, sepse “që të katërta ndërveprojnë në mes tyre”.

  “Unë – ka thënë Bergoglio – nuk do ta kuptoja një prift,  i cili vjen të diplomojë  këtu në Romë dhe të mos e ketë një jetë bashkësie apo një kujdes për jetën shpirtërore: Mesha e përditshme, lutja e përditshme, leximi hyjnor, lutja personale me Zotin – apo jeta apostolike”. E ndarë nga të tjerat “purizmi akademik nuk bën mirë. Zoti ju ka thirrur të jeni meshtarë, të jeni presbiterë: kjo është rregulla themelore” ka theksuar Ati i shenjtë.

  Ai ka paralajmëruar edhe për një rrezik tjetër: “Nëse shihet vetëm pjesa akademike, është rreziku të rrëshqitet në ideologji dhe kjo e rëndon (e sëmur) edhe konceptin e Kishës”. Për ta kuptuar Kishën, në fakt, “është e nevojshme të kuptohet përmës studimit, por edhe nga lutja, nga jeta e bashkësisë dhe nga jeta apostolike”. Kur rrëshqasim mbi një ideologji – ka shpjeguar Françesku – sepse jemi 'makroqefali', për shembull, dhe i biem asaj rruge, do të kemi një ermeneutikë jo të krishterë, një ermeneutikë të Kishës ideogjike”.

  Aq më shumë, Kisha shihet “me sytë e të krishterit” e menduar “me mendjen e të krishterit”, e dashur “me zemrën e të krishterit”. Në rast të kundërt bëhet devijim, nëse jo “sëmundje”, ka nënvizuar  Papa dhe Kisha “keqkuptohet”. Prandaj është mirë që të këmbëngulet mbi punën akademike, por të kihet kujdes që ky aspekt të mos fitojë mbi jetën shpirtërore, atë të bashkësisë dhe atë apostolike.

  Seminari dhe jeta e bashkësisë: një “purgator” i nevojshëm 

  Në të njëjtin drejtim, Bergoglio i është përgjigjur më pas një seminaristi kinez, i cili kërkonte një këshillë se si të bëhet bashkësia e seminarit “një vend rritje njerëzore e shpirtërore dhe i ushtrimit të dashurisë meshtarake”. Françesku ka cituar fjalët e një ipeshkëvi të moshuar të Amerikës Latine: “Është shumë më mirë seminari më i keq, sesa të mos ketë seminar fare” “Nëse dikush përgatitet vetëm për meshtari, pa bashkësinë, kjo e dëmton”, ka pohuar Papa. 

  ‘Jeta e seminarit, d.t.th. jeta e bashkësisë, është shumë e rëndësishme”, sepse “është bashkëndarje mes vëllezërish, që ecin drejt meshtarisë, por që ka edhe probleme, luftë për pushtet, për ide, si dhe luftë të fshehur; dalin në pah veset kryesore: zilia, xhelozia...”. Por në të njëjtën kohë, dalin edhe gjërat e mira: miqësitë, shkëmbimi i ideve ...”. mund të themi se “jeta e bashkësisë nuk është parriz”, por “të paktën, purgator”, ka thënë Papa. Siç thoshte një shenjt jezuit: “Pendesa më e madhe është jeta në bashkësi”. E megjithatë “duhet të shkojmë përpara në jetën e bashkësisë”, ka këmbëngulur Ati i shenjtë, duke treguar “katër-pesë” rregulla si ndihmë për këtë ecje.

  Mos flisni pas shpine për njëri – tjetrin

  Para së gjithash, “kurrë, kurrë mos flisni pas shpine për të tjerët!”: “Nëse unë kam diçka kundër tjetrit apo ka diçka që nuk shkon sipas meje: duhet t’ia them në sy! Por ne klerikët, e kemi tundimin të mos i themi gjërat në sy, të jemi tepër diplomat, të kemi atë gjuhën klerikale, apo jo? Por, kjo na bën keq! Na bën keq!”.

  Ky është një ankim i zakonshëm i atyre bisedave që shkatërrojnë harmoninë e një bashkësie. Por kësaj radhe, Papa ka dashur të shpjegojë konceptin me fakte konkrete dhe duke iu kthyer kujtimeve, ai ka treguar se para 22- viteve, i sapo emëruar ipeshkëv, kishte marrë “një vendim pak tepër diplomatik” që kishte provokuar (nxitur) “pasojat që rrjedhin prej këtyre vendimeve që nuk merren në Zotin”.

  Duke i kërkuar një mendim sekretarit të tij të asaj kohe, një meshtari të ri të sapo shuguruar, “ai – tha Papa – më shikoi në sy e më tha: “Ke vepruar keq: nuk ke marrë një vendim atëror’ dhe tre-katër herë më ka thënë gjëra të tilla.... Me shumë respekt, por m’i ka thënë. Pastaj, kur është larguar, kam menduar: ‘Këtë nuk do ta largoj kurrë nga dëtyra e sekretarit: ky është vëlla i vërtetë! Ndërsa ata që t’i thonë gjërat e bukura përballë, e pas krahëve flasin ndryshe,…..”.

  Po ju them se “muhabetet nynykamëse janë helmi i një bashkësie” dhe që nëse është e nevojshme të bëhet diçka, duhet “të thuhet gjithmonë në sy, gjithmonë”. “E nëse nuk e ke guximin të flasësh në sy, - ka nxitur  Françesku Papë eprorit apo atit tënd shpirtëror, sepse ai do të ndihmojë, por kurrësesi mos shko nëpër dhomat e shokëve për të folur pas krahëve”. Thuhet se biseda të tilla janë punë grash -  ka shtuar Papa me simpati – por edhe ne meshkujt merremi mjaft me biseda të tilla dhe kjo e shkatërron bashkësinë”.

  … por të lutemi për njëri – tjetrin

  Pastaj një rregull tjetër është ‘lutja në bashkësi’. Një kujtim personal edhe mbi këtë pikë: pa i mbushur 20-vjeç, në kohën kur ishte student filozofie, “I rrëfeu atit të tij shpirtëror se është bërë nervoz me një person”. “Ai më ka bërë vetëm një pyetje: ‘Më thuaj, a je lutur për të?’ dhe nuk më tha asgjë më shumë. Unë i thashë: ‘Jo”. Dhe ai mbeti pa fjalë. ‘Kemi përfunduar’, më tha”.

  Ati i Shenjtë ka nxitur duke thënë: “Lutuni, lutuni për të gjithë pjesëtarët e bashkësisë, por lutuni më së pari për personat me të cilët kemi probleme ose për ata të cilët nuk i duam. Pasi që të mos e duash një person, shpesh është diçka natyrore, instinktive: por lutu dhe Zoti do të bëjë pjesën tjetër”. Pa shumë fjalë e me shumë lutje, “ju siguroj” – ka thënë Papa – që “bashkësia përparon, mund të jetohet mirë, mund të flitet mirë, mund të diskutohet mirë, mund të lutet mirë së bashku …”.

  Kujdesi për trazirat e zemrës: shkoni tek Maria, që është nënë dhe jo vjehërr

  Më pas, një student meksikan e ka pyetur Ipeshkëvin e Romës se në çfarë mënyre mund të arrihet të qëndrohet “vigjilent”, në mënyrë që “t’i qëndrojmë besnikë thirrjes”. Vigjilimi – është përgjigjur Papa – është një qëndrim i krishterë”. Etërit lindorë pohonin, se për të qenë vigjilent është e nevojshme që personi ta pyesë veten “çfarë ndodh në zemrën time?”. Duhet ta njohë mirë, nëse zemra ime është e trazuar apo është e qetë” – ka theksuar Françesku -, sepse në trazirë, “nuk mund të shihet çfarë është brenda”. Ashtu si deti. Nuk shihen peshqit, kur deti është me dallgë”.

  Anektoda për ato momente shqetësimi të brendshëm është “të hyhet nën mantelin e Shenjtes Nënës së Hyjit, siç sygjeronin Etërit rus. Antifona e parë latine “sub tuum presidium Sancta Dei Genitrix”, në fund thotë pikërisht këtë, ka kujtuar Papa: “Para së gjithash, të shkosh aty, është të presësh që të bëhet pak qetësi; me lutje, besim Zojës ...”.

  “Ndonjëri prej jush mund të më thotë: ‘Por o Atë, në këtë kohë të një modernizimi të mirë, të psikiatrisë, të psikologjisë, në këto momente trazimi, besoj se është më mirë të shkoj tek psikiatri të më ndihmojë ...”. “Nuk e përjashtoj këtë”, ka saktësuar Papa, por “para së gjithash të shkohet tek Nëna: sepse një prift që harron nënën e mbi të gjitha në momente shqetësimi, diçka i mungon. Është një prift bonjak: e ka harruar nënën e tij!”. E “të harrohet nëna është diçka e keqe…Për ta thënë në një mënyrë tjetër: nëse ti nuk do Zojën si nënë, sigurisht që do ta kesh si vjehërr, ë? dhe kjo nuk është e mirë!”. Kështu që “në momentet e vështira” duhet të bëjmë si fëmijët dhe të “shkojmë tek nëna gjithmonë”. “E ne – ka vënë në dukje Ati i shenjtë – jemi fëmijë në jetën shpirtërore: kjo nuk duhet harruar kurrë!”.

  Duke iu rikthyer pyetjes së seminaristit, ka nxitur duke thënë se të vigjilosh, “nuk është të shkosh në sallën e torturës”, por “të shohësh në zemër”. “Ne duhet të jemi zotërues të zemrës sonë. Çfarë ndien zemra ime, çfarë kërkon?” Çfarë më ka bërë të lumtur sot dhe çfarë nuk më ka bërë të lumtur sot? Mos e përfundoni ditën pa e bërë një gjë të tillë”. Kur ishte ipeshkëv, ai i pyeste  gjithmonë priftat e tij se si e përfundonin ditën: “Ishin gjithmonë të lodhur për punën e bërë në famulli, hanin darkë shpejt, shihnin pak televizor për t’u qetësuar …”, por mons. Bergoglio, sapo i takonte, i pyeste: “E nuk kaloni nga tabernakulli më parë?’. “Këto janë gjëra që na bëjnë të shohim se ku është zemra jonë”: “Një gjë e tillë nuk është një shqyrtim pafrytshëm i vetvetes”, ka theksuar Papa, por “është të njoh gjendjen e zemrës sime, jetën time, si po eci në rrugën e Zotit”.

  A do të jesh ‘drejtues’? vihu “në shërbim të…”. Përndryshe vetëm të vjen era qepë…

  Pastaj i ka ardhur radha një studenti filipinas, i cili i ka shprehur Papës dëshirën të shohë barinj që janë pikë referimi për botën e sotme, të aftë të drejtojnë, të udhëheqin dhe të komunikojnë. Për ta arritur këtë lloj “Lidershipi”, është vetëm një rrugë që duhet ndjekur: “shërbimi”. “Nuk ka rrugë tjetër – ka sqaruar Papa – Nëse ti ke shumë cilësi, por nuk je shërbëtor, udhëheqja jote do të bjerë, nuk shërben, nuk është e aftë të mbledhë”. Edhe në këtë rast ia vlen të përmendet diçka nga e kaluara: “Kujtoj një atë shpirtëror shumë të mirë: por njerëzit shkonin shumë  tek ai dhe shpesh nuk arrinte të luste breviarin. Në mbrëmje vonë, shkonte para Zotit dhe i thoshte: Shiko o Zot, nuk e kam bërë vullnetin tënd, por ama nuk e kam bërë as timin, ë?. Kam bërë vullnetin e të tjerëve! Kështu, të dy – Zoti dhe ai – ngushëlloheshin”.

  Shpeshherë, ka shtuar Françesku, “shërbimi është “të bësh vullnetin e të tjerëve”. “Bariu duhet të jetë gjithmonë i gatshëm për popullin e tij”, ai “duhet ta ndihmojë popullin të rritet, të ecë”. Përndryshe rrezikon të bëhet siç thoshte shën Augustini: bariu që ha mishin e deles së tij dhe veshet me leshin e saj.

  “Janë dy mëkatet e barinjve”, ka pohuar në fakt Papa: paratë dhe kotësia, “barinjtë afarista dhe barinjtë princa”. Të parët “i bëjnë punët për para”, të dytët “besojnë se janë më të mëdhenj (të lartë) se populli i tyre. Por “një bari që kërkon vetveten, qoftë përmes parave, qoftë përmes kotësisë, nuk është shërbëtor, nuk ka një udhëheqje të vërtetë, ka përforcuar Papa.

  “Përvujtëria, përkundrazi është ‘arma’ e parë e bariut. Gjërat tjera, mbi të gjitha kotësia, “është si qepa” thoshin monakët e shkretëtirës: “Ti, kur merr një qepë dhe fillon ta shfletosh, ti ndihesh kot dhe fillon ta shfletosh kotësinë. E ecën edhe një gjethe, edhe një, edhe një e në fund ti arrin në asgjë dhe ke vetëm erën e qepës”. Të qenurit të përvujtë “është e vështirë” ka pranuar Franesku, por është ende më e vështirë “të heqësh kotësinë nga një prift”. E të mos harrojmë që populli i Hyjit ‘të fal shumë gjëra”, por “nuk të fal nëse je një bari i lidhur me para, nëse je një bari i dhënë pas kotësisë dhe nuk i trajton mirë njerëzit: pasi ai jeton në kotësi, nuk i trajton mirë njerëzit”. 

  Si kur kundër virusit të “parave, kotësive dhe krenarisë”, - “tre shkallët që na çojnë të gjithëve në mëkat” – Bergoglio ka treguar disa virtyte: “afërsinë, përvujtërinë, varfërinë dhe flijimin” e mbi të gjitha “shërbimin”. ‘Kujtoj, ka shtuar ai – famullitarët e vjetër të Buenos Aires, kur nuk ishte telefoni – celular, sekretaria telefonike: flinin me telefon afër vetes. Nuk vdiste askush pa Sakramente. I thërrisnin në çfarëdo ore; ngriheshin dhe shkonin. Shërbim, shërbim ..., E kur isha ipeshkëv vuaja në shpirt, kur e thërrisja një famulli e më përgjigjej sekretaria telefonike... Kështu nuk ka Leadership! Si mundesh ti ta drejtosh një popull, nëse nuk e dëgjon, nëse nuk je në shërbim të tij?”.

  Nuk mund të ungjillëzohet pa “afërsi”

  I njëjti shpirt “shërbimi” duhet të kihet parasysh në ungjillëzim, ka pohuar Papa duke iu përgjigjur një meshtari meksikan. “Ungjillëzimi – ka thënë, supozon, të dalësh prej vetvetes, supozon dimensionin e trashendentes: trashendentja e adhurimit të Hyjit në soditje dhe trashendentja drejt vëllezërve, drejt njerëzve” “Afërsia” është thelbi i ungjillëzimit”; “Qëndrojuni afër njerëzve, të gjithë njerëzve, të gjithëve! Nuk mund të ungjillëzohet pa afërsi. Afërsi, por ama të përzemërt; afërsi dashurie”. 

  Predikimet e mërzitshme ...

  Mungesa e afërsisë krijon shumë probleme. Një ndër më kryesorët është “problemi i predikimeve të mërzitshme”. “Pikërsiht në predikim matet afërsia e bariut me popullin e tij”, ka spjeguar Ati i shenjtë. Për këtë arsye shërbejnë predikimet “e shkurtëra dhe konkrete”, që të mos jenë “konferenca”, por që të fillojnë nga njohja e personave që ju drejtohen, në mënyrë që “njerëzit ta kuptojnë”. 

  Sa e bukur është miqësia meshtarake!

  Pyetja e fundit, i është bërë Papës nga një student polak, i cili e ka pyetur Ipeshkëvin e Romës mbi “cilësitë njerëzore” që duhen kultivuar për të qenë figurë e Bariut të Mirë e për të jetuar “takimin mistik”. Asgjë më shumë e asgjë më pak se aftësia “të ndiesh, të dëgjosh personat tjerë” dhe “të kërkosh së bashku rrugën”,  është përgjigjur Papa. Përndryshe, “Bariu i Mirë nuk duhet të frikësohet. Ndoshta druan brenda, por nuk frikësohet kurrë. E di se Zoti e ndihmon”. 

  Në këtë këndvështrim, është mirë që Bariu të flasë e ta takojë Ipeshkëvin e tij: “Miqësia meshtarake është një thesar që duhet kultivuar mes jush:, ka rekomanduar Papa. Sigurisht, ka pranuar, ‘jo të gjithë mund të jenë miq të afërm, tre  - katër vëllezër njihen, flasin për problemet e tyre, për gëzimet e tyre si edhe për pritjet e tyre”.

  “Nëse do e gjeja një prift që do të më thoshte: ‘Unë nuk e kam pasur kurrë një mik’ do të mendoja që ky prift nuk ka përjetuar një prej gëzimeve më të bukura të jetës meshtarake”, ka thënë Papa. Ai e ka përfunduar fjalimin e tij të gjatë, intensiv dhe të lirë duke ju uruar të gjithëve – seminaristëve, nxënësve, rektorëve, meshtarëve – “që të jenë miq me ata që Zoyi jua vë përpara për miqësi”. “Miqësia meshtarake është një forcë durimi (këmbënguljeje), e gëzimit apostolik, e guximit, e sensit të humorit. Është  bukur, shumë bukur!”

  Afër studentëve të Lindjes së Mesme dhe të Ukrainës

  Në vazhdim të fjalimit të tij, Bergoglio ju është drejtuar studentëve nga Ukraina dhe Lindja e Mesme, dy vendeve të masakruara nga luftërat e dhuna, për të cilat edhe Kisha vuan. “Dua t’ju them që ju jam shumë afër në këtë moment vuajtjeje – Ju ka thënë Papa – me të vërtetë shumë afër; dhe lutem për ju”. 

 •  Maj - Qershor 2014

  Në vitin e dytë në vazhdimësi, 70 shoqatat e Radio Marisë, në të njëjtën kohë po i thërrasin dëgjuesit në të 5 kontinentet në Mariatonën e solidaritetit që porosinë e Krishterë të Radio Marisë ta sjellim ku ende nuk është e pranishme.

  Në muajin Maj dhe në fillim të qershorit 2014 në Shqipëri dhe në Kosovë, së bashku më të gjitha shoqatat e Radio Marisë në botë do ta fillojmë Mariatonën, d.m.th. programin e radios në të cilin të gjithë dëgjuesit do të marrin pjesë përmes bashkëbisedimit që ta jetojmë Mariatonën në mikrofonat e Radio Marisë në 5 kontinentet.

  Mariatona është ngjarje e Solidaritetit të Radio Marisë, që i kushtohet në radhë të parë kontinentit Afrikan, dhe i ka dy qëllime kryesore:

  • që projektin e Radio Marisë ta sjellim në 11 vende të reja që janë në udhën e zhvillimit;
  • të mbështesim aktivizimin e 19 frekuencave të reja në Afrikë që do të na lejonin të arrijmë 2.5 milion dëgjues të ri në Afrikë


  Në qoftë se me ndihmën e dëgjuesve në mbarë botën kemi mundësi të mbështesim 11 shoqata të reja dhe të aprovojmë lejet, miliona njerëz që jetojnë në kushte varfërie, luftërash dhe të vështirësive të ndryshme do të kenë mundësi të dëgjojnë porosinë e krishterë të Radio Marisë, që është porosi e paqes, dashurisë dhe e shpresës.

  Këto vende, në të cilat më mbështetjen që e morëm vitin e kaluar, po punohetr për zhvillime të reja  (për informacion më të hollësishëm shiko:www.mariathon.org):

  Afrikë: Guinea Equatoriale, Liberia, Madagaskari, Mali, Nigeria, Rep. e Guinesë

  Amerikë Haiti

  Asia: Makao, India

  Europë: Irlanda, Letonia

  Lejet për tu aprovuar janë këto:

  Rep. Demokratike e Kongos: 6 frequenca

  Kenia: 4 frequenca

  Zambia: 3 frequenca

  Uganda: 2 frequenca

  Rep. e Kongos: 2 frequeca

  Burundi: 2 frequenca

  Në përfundimin e këtij komunikimi po e sjellim këtu një mendim të Fançeskut Papë  për rolin e radios katolike që e përmbledhë në mënyrë të plotë misionin e Radio Marisë dhe bekimin të cilin vet ai e dha gjatë Mariatonës së parë të Radio Marisë në vitin 2013.

  Një radio katolike është predikatorja më e afërme që e kemi.
  Është vendi prej të cilit i shpallim vlerat njerëzore, vlerat fetare
  e mbi të gjitha e shpallim Jezu Krishtin

  Françesku Papë

  E bekoj në mënyrë të veçantë "Mariatonën" e Familjes Botërore të Radio Marisë, i ftoj të gjithë njerëzit vullnet mirë të 65 vendeve të botës në 5 kontinentet që të marrin pjesë në këto ditë misionare

  Françesku Papë

 • Të dashur miq, muaji Maj është muaji që i kushtohet Virgjërës Mari. Radio Maria në Shqipëri dhe në mbarë botën organizon MARIATONËN 2014 
  Nderoje Zojën, ndihmoje shpalljen e Fjalës së Zotit në mbarë botën. 
  Tregoje dashurinë tënde konkrete dhe bëhu pjesë e Mariatonës me lutje, flijim dhe me dhuratën e dashurisë duke e mbështetur në mënyrë financiare këtë projekt të rëndësishëm. Të vrapojmë së bashku në këtë Mariatonë të DASHURISË. 
  ZOJA E BEKUAR TË PRET edhe ty me kontributin tënd konkret. Na shkruaj tek mesazhe se cili është kontibuti yt dhe si do ta dhurosh, ne kontributin tënd do ta bëjmë të njohur përmes Radios.
  Në mënyrë të vecantë ta jetojmë MARIATONËN ME 9; 10; dhe 11 Maj 2014 – por edhe kur të vijmë në famullinë tuaj. Zoti ju bekoftë!

   

 • Të dashur vëllezër dhe motra,

  ta përvetësojmë kërkesën e Papës Fançeskut për tu lutur dhe për të agjëruar për paqe. Mos të lejojmë që klithja zellshme e Atit të shenjtë të mos plotësohet. Ai na thotë:

  «Duam një botë në paqe, dëshirojmë të jemi burra dhe gra të paqes, dëshirojmë që në këtë shoqëri, të përçarë nga ndarjet dhe konfliktet, të lind paqja; kurrë më luftë! Kurrë më luftë!

  Ekziston gjyqi i Hyjit por edhe një gjyq historik mbi veprimet tona prej të cilit nuk kemi mundësi të shmangemi! Përdorimi i dhunë asnjëherë nuk na sjell tek paqja. Luta e thërret luftën, dhuna e thërret dhunën!

  Më krejt forcën time, kërkoi prej palëve në konflikt që ta dëgjojnë zërin e ndërgjegjes së vet, që të mos mbyllen në interesat e veta, por të shikojnë tjetrin siç shikohet vëllai.

  Prandaj, vëllezër dhe motra, kam vendosur që të përcaktoj për mbarë Kishën, që 7 shtatori i ardhshëm, nata e përkujtimit të festës së Lindjes së Virgjërës Mari, Mbretëreshës së Paqes, të jetë ditë agjërimi dhe lutjeje për paqe në Siri, në Lindjen e Mesme dhe në mbarë botën».

  T'i kërkojmë Marisë që të na ndihmojë që në dhunë, konflikt dhe luftë të përgjigjemi me dialog të pajtimit dhe të dashurisë.

  Mari, Mbretëreshë e paqes, lutu për ne!

 • Të dashur miq!

  Ju ftoj që gjatë muajit maj 2013 të merrni pjesë në përshpirtërinë që dëshiron ta ndërmarrë Radio Maria çdo ditë të javës përveç të dielave dhe festave të urdhëruara nga ora 16-19 në famullitë e ndryshme të Kosovës dhe të Shqipërisë:

  1. Ta lusim rruzaren.
  2. Të marrim pjesë në Meshën e shenjtë.
  3. Të japim kontributin tonë (10Euro) për përhapjen e Fjalës dhe të Dashurisë së Zotit në 11 shtete të botës.

  Duke kërkuar nga Hyji së bashku me Nënën e Tij që në popullin tonë dhe në botë të ndalet ndarja e familjeve, ndërsa familjet që kanë vështirësi t’i tejkalojnë ato dhe t’i kthehen jetës bashkëshortore në dashuri.

  Të falënderoj që edhe ti do bëhesh pjesë e kësaj iniciative më:

  1 Maj – Marmull
  2 Maj – Doblibare
  3. Maj – Bishtazhin
  4. Maj – Bec
  6. Maj - Gllogjan
  7. Maj – Zallakuqan
  8. Maj – Pjetrushan (Kosovë)
  9. Maj – Studjo e Radio Marisë, Shkodër
  10 dhe 11. Shkodër, Lezhë, Tiranë, Durrës, Gjakovë
  13. Maj – Kamëz
  14. Maj – Grash
  15. Maj – Laç i Vaut Dejës
  16. Maj – Jubicë, Malësi e Madhe
  17. Maj – Kaçë
  18. Maj – Pistull
  19. Maj – Bushat
  21. Maj - Trush 
  22. Maj – Ashtë
  23. Maj – Balldre
  24. Maj – Hot i Malësisë Madhe
  25. Maj - Mamurras
  27. Maj – Shelqet
  28. Maj – Dejë
  29. Maj – Bërdicë

 • Vëllezër e Motra, mirë dita!

  Pas takimit të parë të mërkurën e kaluar, sot kam mundësi tu drejtoj përsëri përshëndetjen të gjithëve! Jam i gëzueshëm që mund ta bëj këtë gjë të dielën, ditën e Zotit! Kjo është gjë e bukur dhe e rëndësishme për ne të krishterët: të takohemi të dielën, të përshëndetemi, të flasim si sot këtu, në shesh. Në një shesh që, fal mjeteve të informimit, i ka përmasat e botës.

  Në ketë të diele të pestë të Kreshmëve, Ungjilli na paraqet një ngjarje të një gruaje kurorëshkelëse (krh. Gjn 8, 1-11), që Jezusi e shpëton nga dënimi me vdekje. Na godet qëndrimi i Jezusit: Nuk e dëgjojmë asnjë fjalë dëshpërimi, nuk e dëgjojmë asnjë fjalë gjykimi, por vetëm fjalë dashurie, të mëshirës që thërrasin në kthim. “As unë nuk po të dënoj: shko dhe tani e tutje mos mëkato më! (rr. 11).

  Eh, vëllezër dhe motra, fytyra e Hyjit është fytyra e Atit të mëshirshëm që gjithmonë ka durim. A keni menduar ju në durimin  Hyjit, për durimi që e ka me secilin prej nesh?

  Kjo është mëshira e tij. Ai gjithmonë është i durueshëm, gjithmonë ka druim më ne, na kupton, na pret, nuk lodhet duke na falur në qoftë se dimë të kthehemi tek Ai më zemër të penduar. “Mwshira e Zotit është e madhe”, thotë Psalmi.

  Këtyre ditëve, pata mundësi të lexoj një libër të një Kardinali – Kardinalit Kasper, një teolog me famë, një teolog i mirë – për mëshirën. Ky libër më ndihmoj shumë, por mos mendoni se dëshiroj t’i bëj promovim librit të kardinajve të mi! Nuk jam duke e bërë këtë gjë! Por me ka ndihmuar shumë, më ka ndihmuar shumë... Kardinali Kasper thoshte që ta ndjesh mëshirën, kjo fjalë ndryshon gjithçka. Kjo është gjëja më e bukur që ne mund të ndjejmë: ndryshon botën. Pak mëshirë botën e bënë më të ngrohtë dhe më të drejtë. Kemi nevojë ta kuptojmë mirë mëshirën e Hyjit, të Atit të mëshirshëm që ka shumë durim. Ta kujtojmë Isainë profetë që pohon se edhe nëse mëkatet tona janë si purpuri, dashuria e Hyjit di bënë të bardha si bora. Është e bukur kjo gjë për mëshirën!

  Më kujtohet, sapo u bëra Ipeshkëv, në vitin 1922, në Buenos Aires erdhi Zoja e Fatimas dhe u kremtua një Meshë e madhe për të sëmurët. Unë shkova për të rrëfyer, në këtë Meshë. Pothuajse në fundin e kësaj Meshe, u ngrita, sepse me duhej të shkoja për të mbarështuar Përforcimin (Krezmimin). Erdhi një grua plakë, e përvuajtur, shumë e përvuajtur, më shumë se tetëdhjetë vjeçe. E shikova dhe i thash: “Gjyshe – përse tek ne u themi kështu të vjetëve: gjyshe – ju a dëshiron për tu rrëfyer?” “Po”, me tha. “Po në qoftë se ju nuk keni mëkat...” Ajo me tha: “të gjithë kemi mëkate...” “Po ndoshta Zotëria nuk i fal mëkatet...”. “Zotëria fal gjithçka” më tha e sigurt. “Po si e dini, ju, zonjë?” Po mos t’i falte Zotëria të gjitha, bota nuk do të ekzistonte” ma ktheu. Ndjeva në vete një dëshirë ta pyesja: “Më thuaj, zonjë, ju a keni studiuar në Gregorianë?”, sepse kjo ishte urtia e Shpirtit Shenjt: urtia e brendshme drejt mëshirës së Hyjit. Mos ta harrojmë këtë fjalë: Hyji nuk lodhet kurrë duke falur, kurrë! “Eh, atë, ku është problemi?” Eh, problemi është se ne lodhemi, ne nuk dëshirojmë, lodhemi duke kërkuar falje. Ai nuk lodhet kurrë duke na falur ne, por ne, ndonjëherë, lodhemi për të kërkuar falje. Mos të lodhemi kurrë, mos të lodhemi kurrë! Ai është Baba i dashur që fal gjithmonë, që ka zemër të mëshirshme ndaj të gjithë neve. Edhe ne të mësohemi të jemi të mëshirshëm me të gjithë. Ta thërrasim ndërmjetësimin e Zojës që e pati në krah Mëshirën e Hyjit që u bë njeri.

  Tani të gjithë së bashku ta lusim lutjen Engjëlli i Zotit.

  Engjëlli i Zotit iu fal Zojës Mari.

   E ajo ngjizi për virtyt të Shpirtit Shenjt.

  Të falemi Mari, hirplote, Zoti me ty! E bekuar je mbi të gjitha gratë dhe i bekuar fryti i barkut tënd, Jezusi. 

  - Shenjtja Mari, Nëna e Hyjit, lutu për ne mëkatarët, tash e në fill të vdekjes sonë. Amen!

  Ja shërbëtorja e Hyjit.

   U bëftë me mua si është fjala jote.

  Të falemi Mari, hirplote, Zoti me ty! E bekuar je mbi të gjitha gratë dhe i bekuar fryti i barkut tënd, Jezusi. 

  - Shenjtja Mari, Nëna e Hyjit, lutu për ne mëkatarët, tash e në fill të vdekjes sonë. Amen!

  E Fjala u bë njeri.

   E banoi ndër ne.

  Të falemi Mari, hirplote, Zoti me ty! E bekuar je mbi të gjitha gratë dhe i bekuar fryti i barkut tënd, Jezusi. 

  - Shenjtja Mari, Nëna e Hyjit, lutu për ne mëkatarët, tash e në fill të vdekjes sonë. Amen!

  Lutu për ne, o e shenjtja Nënë e Hyjit!

   Të bëhemi të denjë për premtimet e Jezu Krishtit.

  Të lutemi: Hirin tënd, po të lutemi, o Zot, ndikoje në shpirtin tonë, që sikurse në lajmërimin e engjëllit na e zbulove mishërimin e Birit tënd, Jezu Krishtit, nëpër mundime e kryq të tij na udhëhiq në lavdinë e ringjalljes. Nëpër Krishtin Zotin tonë. Amen!

  Lavdi Atit, e Birit e Shpirtit Shenjt! (Shtohet tre herë)

  - Si ka qenë në fillim, ashtu tash e përgjithmonë e jetës. Amen!

  Për shpirtrat e purgatorit:

  Ati ynë, që je në qiell, u shenjtëroftë emri yt, ardhtë Mbretëria jote, u bëftë vullnesa jote, si në qiell, ashtu në tokë! 

  - Bukën tonë të përditshme na e jep sot; na i fal fajet tona, si i falim ne fajtorët tanë. E mos na lër të biem në tundim, por na liro nga i keqi. Amen!

  Të falemi Mari, hirplote, Zoti me ty! E bekuar je mbi të gjitha gratë dhe i bekuar fryti i barkut tënd, Jezusi. 

  - Shenjtja Mari, Nëna e Hyjit, lutu për ne mëkatarët, tash e në fill të vdekjes sonë. Amen!

  Jepua, o Zot, pushimin e pasosur!

   Dhe i shndrittë drita e pambaruar!

  Pushofshin në paqe!

   Amen!

  Engjëlli i Zotit, që je rojtari im, pasi Hyji, për mëshirë të vet, më ka lënë nën mbrojtjen tënde, ti sot më shndrit, më mbaj, më ruaj e më sundo. Amen!

  Qoftë bekuar Emri i Zotit,

  Tash e përgjithmonë e jetës.

  Ndihma jonë është në emër të Zotit,

  Ai që Krijoj qiellin dhe tokën.

  Ju bekoftë Hyji i gjithpushtetshëm Ati, e Biri e Shpirti Shenjt.

  Amen.

  Ju drejtoj një përshëndetje të përzemërt të gjithë shtegtarëve. Faleminderit për pranimin tuaj dhe për lutjet tuaja. Lutuni për mua, ju kërkoj këtë gjë. Ripërtëri përqafimin tim ndaj besimtarëve të Romës duke e zgjeruar në të gjithë ju, që vini nga pjesët e ndryshme të Italisë dhe të botës, si edhe mbi ata që janë bashkuar me ne përmes mjeteve të informimit.

  E Zgjodha emrin e Pajtorit të Italisë, Shën Françeskut të Asizit, dhe kjo gjë e forcon lidhjen time shpirtërore më këtë tokë, ku – siç e dini – është origjina e familjes sime. Por Jezusi na thirri të bëhemi pjesë e një familje të re: Kishës së tij, në këtë familje të Hyjit, duke ecur së bashku në rrugën e Ungjillit. Zoti ju bekoftë, Zoja ju ruajtë. Mos e harroni këtë gjë: Zotëria nuk lodhet kurrë duke falur! Jemi ne që lodhemi duke kërkuar falje.

  Të diel dhe drekë të mirë!

  Papa Françesku

Pagina 1 di 3 1 2 3 > >>